Black Friday – Muhteşem Cuma

Hemen hemen her sene dünyayı kasıp kavuran Efsane Cuma (Black Friday) alışveriş çılgınlığı bu sene de satış rekorları kırdı. Tüm dünya markalarının yarı yarıya hatta yarısından fazla bir fiyatla indirime girdiği bu dönemde, tüketiciler de oldukça heyecanlıydı. Dünya basınında da oldukça ilgiyle gündem olan Black Friday çılgınlığı bazı ülkelerde gördüğümüz manzaralara bakınca çok şiddetli gerçekleştiğini görüyoruz. İzdihamın vuku bulduğu pek çok sayıda ülke var. Öyle ki, yaralanmalar ve ezilmelerin sonucunda hastaneye kaldırılan pek çok insan oldu.

Teknoloji çağında yaşadığımız bu dönemde E-Ticaret alanında da tüm markalar cüretkar indirimlerle tüketicileri karşıladılar. Amazon, Trendyol, Morhipo, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11, Teknosa, Mediamarkt, Boyner, Koton, Zara gibi markalar, tüketicileri oldukça memnun etmişe benziyor. Sonuçlara göre, Kasım ayı içerisinde kampanya dışında e-ticarette günlük 1.8 milyon olan ziyaretçi sayısı, 25 – 29 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Black Friday kampanyalarında günlük 2.8 milyona, kampanya sonunda ise 7 milyon kişiye ulaştı.

Kasım ayında yapılan gösterimler 2018’den 2019’a %26 oranında artış olduğunu gösteriyor. E-ticaretin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 2.8 milyon iken, 25 Kasım ile başlayan Black Friday kampanyalarında, Trendyol 3.6 milyon haftalık gerçek ziyaretçi ile ilk sırada yer aldı. Onu takip eden Gittigidiyor 1.2 milyon, Morhipo 732 bin, AliExpress 634 bin, amazon.com.tr ise 629 bin ziyaretçi ağırladı. Ayrıca 2019 Black Friday haftasında (25 Kasım-1 Aralık) dijital reklamlarıyla en fazla gerçek kullanıcıya ulaşan ilk 3 marka Trendyol – Morhipo- Çiçek Sepeti oldu.

Bu arada aramızda kalsın; hiçbir kargo şirketi, bu seneki muhteşem cuma kampanyaları sırasında iyi bir performans gösteremedi, tabii onlar da haklı ancak eminim seneye daha iyi hazırlanacaklardır. Yine “kargoların muhteşem cumayla imtihanı” olmasın da…