Pürüzsüz Adımlar

Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli parçalarından biridir. Bütün günün ağırlığını taşıyan ayaklarımız bu nedenle güzel bir bakımı hakediyor. Öyle bir çok yağların karıştırıldığı, saatlerce suda bekletilen, birden fazla kremlerin kullanıldığı bakımlardan bahsetmiyorum. Düzenli yaptırdığınız pedikürünüzü evde kolayca uygulayabileceğiniz bir kaç taktik ile destekliyebilirsiniz. İşte size pratik ve hızlı bakımın püf noktaları:

 Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu ile parmak aralarını da atlamadan kurulayın. Parmak aralarının iyi durulanması gerek; çünkü nemli kalması mantar oluşumuna neden olabilir. Dilerseniz krem de kullanabilirsiniz. Yatmadan önce yıkadığınız da ise kesinlikle sadece topuklarınıza nemlendirici sürün. 

Ayakkabı satın almak için en iyi zaman günün sonlarıdır. Gün içerisinde şişen ayaklarınızın rahat ettiği ayakkabı tam da ayağınıza göre olandır.

Yaz aylarında açık ayakkabı giydiğiniz zaman mutlaka ayaklarınızın üst kısmına koruyucu krem sürün.

Topuklarınızı düzenli olarak duş sırasında ponza taşı ile temizleyin. Bu sayede ölü hücrelerden arınabilirsiniz.

Eğer çok kuru bir cilt yapınız var ise yatmadan önce ayaklarınıza krem sürüp yün bir çorap ile yatın. Yaz aylarında pek tercih edilmese de sabaha yumuşacık ayaklar ile kalkmanız garanti.

Kumsalda, toprakta çıplak ayakla yürüyün. Toprak sizi rahatlatırken, kum ayaklarınıza peeling etkisi yapacaktır.

Yanınızda mutlaka bir yara bandı bulundurun. Günün sonuna doğru şişen ayaklarınız eğer çorap giymediyseniz ayağınıza vurucaktır. Acıyı ve hasarı engellemek için yara bandı kullanabilirsiniz.

Bununla yetinmem ben bir de ayak bakımı için özel bir tarif istiyorum benim vaktim bol diyorsanız; buyrun size doğal malzemelerden oluşan güzel bir bakım:

 1 limonun suyu
¼ çay kaşığı tarçın tozu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
¼ su bardağı süt
Su

Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını, zeytin yağını ve sütü dökün. İyice karıştırın. 

Ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10-15 dakika bekleyin. 

Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın. Ardından krem sürün.