Tırnak Batmasına Dikkat!

Her bayanın korkulu rüyasıdır tırnak batması. Peki bu tırnak batması dediğimiz şey neden olur, gelin kısaca bir göz atalım:

– Genetik eğilim

– Aşırı terleme

– Sentetik, solmayan, dar ve darbeye maruz bırakan ayakkabılar

– Uygun olmayan topuk ile fazla yürüyüş

– Sivri burun ayakkabı ile fazla yürüyüş

– Yanlış pedikür

Her yaşta oluşabilen bir rahatsızlık olan tırnak batması hem görüntü itibariyle hem de fiziksel acı itibariyle bayanların kabusu haline gelebiliyor. Aslında alınabilecek birkaç önlem ile bu sorunun da üstesinden başarıyla gelinebilir.

Önlemler:

Uygun Ayakkabı Seçimi: Aşırı sıkmayan, darbe oluşturmayan, çok ayakta kalınacaksa alçak topuklu, hava alan ayakkabılar seçilmeli.

Doğru Pedikür: Küt kesim yerine, tırnak uçları düz ve yan tarafları da hafif oval kesim olmalı. Ayrıca tırnak kenarları kesinlikle koparılmamalı.

Aşırı Terlememeye Dikkat: Sentetik olmayan, hava döngüsüne izin vermeyen ayakkabılardan kaçınılmalı. Pamuklu çorap giyilmeli ve mutlaka ayak tırnaklarımız suya maruz kaldıktan sonra tırnak içleri dahil güzelce kurutulmalı.

Nemlendirici Kullanılmalı: Tırnak çevrelerinde oluşan kızarıklara anında müdahale edilmeli. Eğer bu durum düzelmez ise bir deri uzmanına gidilmeli.