Ayakkabıda Moda kalmadı!

‘Bu yıl şu ayakkabılar moda’ demek imkansız artık. Daha çok kadına ayakkabılarını giydirmek isteyen markalar her zevke ve her tarza uygun sonsuz seçenek sunuyor. Siz yeter ki ne istediğinizi bilin.

Hayata yüksekten bakanlardan mısınız, yoksa rahatlık arayanlardan mı? Ayakkabı tercihinin kadının karakteri hakkında önemli ipuçları verdiği kesin ancak hangi grupta yer alırsanız alın bu kış seçeneklerinizin çok olduğunu bilin. Gerek ulaşılabilirlik gerekse çeşitlilik anlamında ‘demokratik tasarım’ kavramının hakkını fazlasıyla veren moda dünyası, ayakkabı konusunda da oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Siz yeter ki tarzınızı ve ne istediğinizi bilin. Zarif bir Pariziyen kadını mısınız, rahat ve şıklığı aynı anda arayan yoğun tempoda yaşayan çalışan bir kadın mı, sezonun trendi maskülen detayları taşımayı seven farklı bir tarzınız mı var, yoksa sadece ve sadece rahatlık mı arıyorsunuz?

Zarif bir Pariziyen kadınıysanız, vazgeçilmezlerinizden ince topuklu renkli stilettolar pek çok markanın vitrininde ‘Ben buradayım’ diyor. Kırmızı, mavi, bordo, siyah, renk seçeneğiniz çok. Özellikle metal topuklu olanlar bu yıl fark yaratıyor. Sivri burunlu ve sivri topuklu botlar ise soğuk kış günlerinde alternatifiniz olacaktır. Bunun için en doğru adres FootCourt. Harvey Nichols’ta satışa sunulan tasarımcı markası Gianvito Rossi’nin gece mavisi botu ve Hotiç’in sivri burunlu ayakkabıları görmeye değer. Vepa’nın farklı renklerin bir arada kullanıldığı ince sivri topuklu modelleri de zarif ve şık kadın için tasarlanmış.

RAHAT VE TRENDY
Yoğun bir tempoda çalışıyor, sabahtan akşama ofiste koşuşturuyorsunuz. İlle de rahatlık diyor ama şıklığınızdan da asla ödün vermeme derdindeyseniz, ayakkabıcılar dolgu topukları sizin için üretiyor. Marc Jacobs’tan Elle ayakkabıya kadar dolgu topukları vitrine çıkarmayan marka yok. Dolgu topuk, açık renkler, süet botlar bu kışın kombin konusunda en rahat parçalarından biri. Rahatlık sadece dolgu topuklarla değil giderek kalınlaşan topuk ve yuvarlak burunlu ayakkabılarla da mümkün artık. Casadei’nin kalın topuklu kırmızı çizmeleri pek çok kadının rüyalarını süslüyor.

MASKÜLEN AYAKLAR
Maskülen cazibenin peşinde koşanlardansanız bu yıl sizin yılınız.
Geçen yıl yavaş yavaş dönmeye başlayan loafer ve Oxford ayakkabılar, altın sezonlarından birini yaşıyor. Yaz koleksiyonlarında çiçekli böceklilerini gördüğümüz bu maskülen ayakkabıların kışın ise ekoseli olanlarının yanı sıra pek tabii ki düz renklerini de görüyoruz. Farklı giyinmeyi seviyorsanız birkaç alternatifi gardırobunuza dahil etmenizde fayda var zira bu maskülen trend gidici gibi görünmüyor.

Oxford ayakkabılar, bu trendin en önemli temsilcileri. Düz Oxfordlar kadar yüksek ökçeli olanları da kadınlar tarafından çok beğeniliyor. İşin içine bir de leopar giriyor ki maskülen ve feminenliğe cazibe de karışıyor. FootCourt, Elle, Deichman, Oxford ve loafer modeller konusunda zengin bir kataloga sahip markalar.

SADECE VE SADECE RAHATLIK
Sadece ve sadece rahatlık arayanlar gençler için, Ugg’ların mirası gibi duran kürklü çizmeler hala var. Tayt ya ya da skinny jeanle birlikte giyebileceğiniz bu çizmelere biraz burun kıvırsak da soğuk kış günlerinde hayat kurtardıklarını unutmamak gerek.

HAYVANLAR ALEMİ AYAKLARDA
Öne çıkan detaylara gelince… Bu kış iki renkli ayakkabıları çok görüyoruz. Tekstil sektörünü hakimiyeti altına alan kürkler ayaklara sarılıyor artık. Özellikle bot ve çizmelerde bu zengin detayla sık sık karşılaşacağız. Vahşi doğanın izleri kürkle de sınırlı değil leopar ve krokodil baskılar geniş yer buluyor koleksiyonlarda. Platform ayakkabılar, kadınlara birden bire 15 santim uzama şansı sunarken rahat giyebilme özelliği de kazandırıyor.

* Bu makale Akşam Gazetesi’nden alınmıştır.