Christian Louboutin ve Yves Saint Laurent Arasındaki Kavgada Son Raund


Christian Louboutin ve Yves Saint Laurent markaları, moda dünyasının İPhone ve Samsung’una benzerler. 49 yaşındaki Christian Louboutin; kendi adını taşıyan ayakkabı markasını dünyaya, tabanını kırmızı renge boyadığı yüksek topuklu ayakkabılarla tanıtmıştır. 2008 senesinde Yves Saint Laurent bir ayakkabı modelinin tabanını kırmızı yapınca Christian Louboutin hemen davayı açar. Mahkeme Christian Louboutin’i haklı bulur.

Sene 2011’de gene Yves Saint Laurent, bir kadın ayakkabı modelinin tabanını kırmızı yapar ancak bu sefer ayakkabının üstü de kırmızıdır. Christian Louboutin gene bu işe sinirlenir ve tekrar dava açar. Bugün New York Times’ta okuduğum bir yazıda bu davanın sonlandığını ancak bu sefer New York federal mahkemesi, Yves Saint Laurent’i haklı bulur.

Sonuç; eğer ayakkabının üstü de kırmızı ise tabanının da kırmızı olması, Christian Louboutin’in kendisiyle özdeşleştiği “Kırmızı Taban” olgusunu çağrıştırmaz sonucuna varmış.

Bence işin içinde başka işler var çünkü Christian Louboutin, zamanında YSL için ayakkabı dizayn etmiş. Demek eskiden kalma bir husumet 🙂