Kışlık Bot Nerden Alınır?

kislik_bot

Bir kere deri kışlık bot, Türkiye’den alınır. Haa, ben ille de marka olsun, Çin’de yapılması, suni deri olması, deri değil de tekstil olması sizin için önemli değil, ille de marka olsun diyorsanız o başka.

Ancak gerçekten kaliteli bir şey istiyorsanız ya 300-600 Euro verip İtalyan ayakkabısı giyeceksiniz ya da onlardan daha kaliteli ancak daha hesaplı olan Türk botunu giyeceksiniz, karar sizin.

columbia_bot

Çin’le başladık. Aslen Amerikan firması olan Columbia, genelde uzak doğuda üretim yapar. Tracking ayakkabılarıyla meşhur bu firmayı tavsiye ederim. Genelde ayakkabılarında yarma deri ve tekstil karışımı garni kullanır. Tabii tekstil dedikse çaput demedik. Gore-Tex denen bir firmanın malzemesini kullanırlar genelde. Gore-Tex, ayakkabıda kullanabileceğiniz en üst tekstil malzemesidir. Su geçirmeme özelliği vardır.

Avrupa’ya gelirsek, Janet&Janet çok bilinmemekle beraber, Avrupa Jet Sosyete genç kızlarının son gözdesidir. Kalıpları maskulen olmasına rağmen çok kibar ve asi duruşuyla benim de gönlümü fet etmeyi başarmıştır.

footcourt

Türkiye’ye gelince; dünyada sayılı kovboy çizme üreticilerinden olan, aynı zamanda erkek ve bayan kışlık botlarında, Rusya ve eski Rus Cumhuriyetleri’nde pazar lideri olan FootCourt’u sayabiliriz. Zaten eğer cümleye, “Rusya’da pazar lideri olan” diye başladıysak, dünya klasında bir firmadan bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Birincisi Rusya dünyanın en sert kışlarının geçtiği bir ülkedir. Ayrıca Ruslar, gösterişi sever. Yani burada, kendini ispatlayan bir dünya firması için çok da yorum yapmamıza gerek yok sanırım.

Kislik Cizme

 

Sonuç olarak kışlık botlar deri olmalıdır. Deri olsun ki ayak hava alsın. Eğer Himaliya dağlarına tırmanmayacaksanız, bırakın ayakkabınız deri olsun ve ayak hava alsın. Tabii deri olunca fazla su ve ya karda gezerseniz, ayakkabınız su alabilir ancak çok fazla karla, suyla haşır neşir olmayacaksanız su geçirmez bot almanızı, günümüz teknolojisinde önermiyorum. Ayakkabı, bot su geçirmesin diye kullanılan malzemeler, ayağın hava almasını da büyük ölçüde etkilediği için ben genelde deri ayakkabıyı tercih ediyorum. Tabii bu benim görüşüm.