Klasik Kovboy Çizmesi Alırken Bilmeniz Gereken 4 Şey

Kovboy botu sadece Teksas’a özel geleneksel bir ayakkabı olmaktan öte, tüm dünyayı etkisi altına almış bir akımdır. Hele hele bu günlerde yaz- kış fark etmeden tekrar popülaritesini kazanmıştır. Eğer dolabınızda bir çift kovboy çizmeniz yoksa, tam zamanı. Peki kovboy ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken noktalar neler, beraberce bakalım. Kafanız karışmasın diye 4 noktada tüm önemli kısımları aşağıda belirttik:

1) Sitil

kovboycizmesi

Kovboy çizmeleri, geniş bir koleksiyonla karşımıza çıkmaktadır.   Burada önemli olan, karakterinize uygun olanı bulmanız. Seçeceğiniz ya geleneksel- klasik kovboy ayakkabıları ya da güncel renk ve nakışlarla bezenmiş olanı. Burada seçim sizin. Bizim tavsiyemiz geleneksel, fazla şatafattan ve renk cümbüşünden uzak, sivri, uzun, sade nakışlılarıdır.

2) Kullanılan Malzeme

kovboycizmesi2

Geleneksel olanı deridir. Deri, esnektir, hava alır, sağlıklıdır, dayanıklıdır. Sonuç olarak deri, kovboy botunun olmazsa olmazıdır. Deri çeşidi olarak egzotik hayvanların derileri tavsiye edile bilinir mesela, timsah derisi, yılan derisi ya da deve kuşu derisi gibi. Ancak gerçek timsah, yılan ve ya deve kuşu tüyünden bir kovboy botuna sahip olmak istiyorsanız en az 10.000 TL’yi (5.000 $) gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz, aynı havayı veren, gerçek deriye yapılan baskı sonucu aynı havayı yakalayan derileri kullanan üreticileri bulmanız. Böylece çizme hem hesaplı hem de çok pahalıymış edası vermektedir.

3) Renk

kovboycizmesi3

Natural ve doğal renkler her zaman için klasik- geleneksel kovboy çizmesinin en sevilen renkleridir. Siyah, koyu kahve ve taba en çok rağbet gören renklerdir. Güncel renkleri isterseniz ise, o sezon hangi renk ya da desen moda ise o renkler tercih edilir. Ancak başta da belirtiğimiz gibi, biz geleneksel- klasik renk seçiminden yanayız.

4) Topuk Yüksekliği

kovboycizmesi4

Kovboyların yürümesi biraz farklıdır, caka satar gibi yürürler. Bunun sebepleri, yüksek ökçelerde saklıdır. Aşırı yüksek ökçe de, düşük ökçe de alında ideal değildir. İdeali, 4 ila 6 cm arası olanıdır.

Zor bir ayakkabı çeşidi olduğu için, dünya genelinde kovboy çizmesi yapan çok firma kalmamıştır ancak Türkiye bu konuda dünyaya hatırı sayılır adetlerde ihracat yapmaktadır. Türkiye’den 450-500 TL’ye alacağınız bir kovboy çizmesi emin olun ki yurtdışında en az 5-6 katı daha pahalısına satılmaktadır.