Kovboy Çizmesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


En uygun bayan kovboy ayakkabısını seçmek, mağazalardaki yüzlerce model arasından oldukça zordur. Ne aradığını bilen biri için çok kolay olan bir durum, ne istediğini bilmeyen biri için işkenceden öteye geçmez.

İyi bir kovboy çizmesi elde yapılır. Özellikle saya denen deri kısmının dikilmesi çok meşakatlidir ve sayılı yerlerde üretilir. Bu yüzden de fiyatı digger çizmelere gore biraz yüksektir.

İyi bir kovboy çizmesi deri olmalıdır. Tabanı ise eskiden kösele olarak üretilirken, teknolojinin gelişmesiyle artık genelde ham maddesi “Kauçuk Ağacı”ndan üretilen kauçuk jurdanlardan üretilmektedir. Peki nedir bu kauçuk tabanın özellikleri?

Sırasıyla:

1) Ham maddesi kauçuk ağacından olduğu için, hava sürkilasyonunu sağlar.
2) Isı yalıtımını çok iyi dengeler.
3) Özellikle soğuk iklime sahip bir ülke ya da şehirde yaşıyorsanız, köseleye göre çok daha dayanıklıdır.
4) Su geçirmez.
5) Hammaddesi farklı olan diğer tabanlardan çok daha az kayma ihtimali vardır.
6) Aşınma ömrü diğer malzemelerin çok daha uzun sürer, yani çok daha dayanıklıdır.

Kovboy çizmesinin kendini asıl ifade ettiği kısmı ise koncudur. Genelde koncu ya nakışlı ya da parça parça derilerin üstüste dikilmesiyle oluşan bir deriden meygada gelir. Bu desen kimi zaman bir kızılderili tüy motifi olurken kimi zaman da bir kartal deseni olabilir. Bana kalırsa son dönemde piyasaya çıkan çiçekli yumuşak motiflerdense, vahşi doğa figürleri kovboy botu ve kovboy çizmesine asıl ruhu veren desenlerdir.

Tabii yukarda yazdıklarım benim kişisel düşüncelerim ve zevkim. Önemli olan kaliteden ödün vermemeniz. desen konusunda benimle aynı fikirde olmamanız yanlış olduğunuz anlama gelmez sadece zevklerimizin farklılık gösterdiği anlama gelir. Arkadaşlar, kovboy çizmelerine gereken değeri veren şunun şurasında kaç kişiyiz allah aşkına, benim dediğimde lafmı yani 🙂

ÖNEMLİ NOT: Bu arada bu resimlerdeki ayakkabıları Türkiye’de sadece www.footcourt.com sitesinden temin edebilirsiniz, bilginize.