Kovboy Düğünleri


Şimdiye kadar hep kovboy ayakkabısı, kovboy botu ve kovboy çizmesinin gündelik hayatta nasıl giyildiğini anlatmaya çalıştık. Peki düğünlerde kovboy çizmesi nasıl giyilir, ya da adım adım sonuca gidersek soruyu şöyle soralım: Düğünlerde kovboy çizmesi giyilir mi?

Valla Türkiye’de herhangi bir düğünde damat ya da gelinin converse giydiğine şahit oldum ancak kovboy çizmesi giydiğine şahit olmadım. Sadece gazetelerden okuduğum kadarıyla Kıraç, düğününde kovboy çizmesi giymiş ancak düğündeki resimlerinde pek ayakkabısı gözükmediği için kesn birşey söyleyemiyorum.

O zaman biz en iyisi kovboy botunun anavatanı olan Texas’a ve çevre eyaletlerindeki düğünlere bakalım. Bu coğrafyadaki düğünlerin en önemli aksesuarları ayakkabı, şapka ve kemerdir. Ayakkabı tabiiki kovboy çizmesi olacak. Ucu sivri ya da oval olsa bile konç tarafı mutlaka kartal , apaçi v.s gibi desenlerle süslenmiş olmalı.

Kemer ise geniş tokalı olacak. Düğünlerde gelinlikle kontrast bir renk yaratmak için genellikle damat, siyah şapka seçer. Onun dışında erkeğin en iyi arkadaşlarına “Best Man” gelininkilere de “Nedime” yani “Maid of Honor” denir. Bu kişiler genelde 3 ya da 5 kişi arasında olur ve tümü aynı kıyafeti giyer. Gerçi son yıllarda Türkiye’deki bazı düğünlerde de bu görüntüleri görmeye başladık.

Dikkatimi çeken en büyük farklılık ise gelinliklerde oldu. Krem ve beyaz rengin yanısıra kovboy gelinliklerinde bazen mavi gelinliklere de rastlamak mümkün. Bunun sebebi iki nedenden olabilir:

İlki, Amerika’nın bayrağındaki mavilik ya da kot kumaşın rengine olan gönderme olabilir diye söyleniyor.

Neyse, herzaman dediğimiz gibi: az laf, çok resim 🙂