Pantolonlu Gelin ve Ayakkabısı :)

Kırmızı başlıklı kız gibi oldu biraz başlık. Bugün Milliyet’te okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Ayakkabılara ve pantalon boylarına dikkat diyorum:

Bir kadın için evlenmenin ne demek olduğunu sorsak, eminiz ki tüm kadınlardan farklı cevaplar alırız. Tarih boyunca süregelen düğün törenlerine şahitlik eden çoğu kadın, bir gün prensesler gibi bir düğünün hayalini kurar. Elbette kusursuz bir düğün için, herşeyin kusursuz olması gerekir. Özellikle de “gelinliğin”!..

Jil Sander İlkbahar-Yaz 2012

Moda dünyası her sezon farklılıkları ile yeniliklere yelken açıyor. Her geçen sezonda tasarımlar daha da cesur davranarak trendlerin ve belki de geleneklerin dışına çıkıyor. Üretmek istediklerini hayal güçleri ile birleştirerek harikalar yaratan tasarımcılar, “kendi tarzları” ile yeni bir dünya yaratmanın çabasında modaseverlerin ilgisini daha da üzerine topluyor.

Givenchy İlkbahar-Yaz 2012

Meraklı bakışlar altında podyumda yürüyecek modellerin giydiği kıyafetler elbette herkesin hoşuna gitmek zorunda değil. Bu durum sadece tasarımcının gelecek sezon için fikirlerini ortaya koyma biçimi ile alakalı. Show, detaylar hepsi, tasarımcının ulaşabildiği kesimle ilintili. İşte tam da bu noktada konu, 2012-2013 sezonunda ortaya çıkan “pantolonlu gelinler” akımına geliyor. Modanın her soruya verdiği cevaplar burada değişiklik gösteriyor ve tasarım sektörünün “asi çocukları” pantolon gelinlik akımı ile herkesi şaşırtıyor.

Yves Saint Lauren İlkbahar-Yaz 2012

Çoğumuza göre belki de yeni bir akım olarak sayılabilecek “pantolonlu gelinler” aslında daha çok rahatlığın vurgulanması açısından önem taşıyor. Rahatlıklarına düşkün olan, kabarık ya da dar eteklerin içinde olmak istemeyen gelinler için, ceket-pantolon takımlarının tasarlandığı ve bu tarzı ile de şıklığı yakalayabilmelerini sağlayacak birçok tasarım mevcut. Ayrıca bu tarzı tercih etmek isterseniz, gelinliğinizi farklı kombinlerle düğün sonrasında da değerlendirme şansınız oldukça yüksek. Yıllarca dolapların derinliklerinde duracak bir elbiseden farklı olarak düğün heyecanınızı bir parçasını kullanarak devamlı hale getirmekte elbette mümkün!:)

Paul Smith İlkbahar-Yaz 2012

Jil Sander, Paul Smith, Stelle McCartney, Valentino ve daha birçok tasarım dünyasının hatırı sayılır isimleri, pantolonlu gelinlik tasarımlarına imza atarak, kadınlar için seçenekleri arttırıyor. Ayrıca çoğu tasarıma dikkat edilirse, bol paçaların kullanılması, pantolonların etekten farksız durmadığını da gösteriyor. Elbise geleneğine son vererek, romantiklikten biraz uzaklaşsa da “pantolon gelinlik” modellerini seçecekseniz, derin bir araştırma yapmanız da yarar var. Gelinlik önemli bir ayrıntı ve stilinize en uygununu bulmak elbette meşakatli iş!.

Emporio Armani İlkbahar-Yaz 2012

Moda dünyasındaki tasarımcıların bir sonraki adımda gelinliklerle alakalı nasıl bir “tarz” yaratacakları bilinmez ama şimdiden “pantolonlu gelinleri” sokaklarda görürsek biz hiç şaşırmayacağız!..

* Bu yazı Milliyet Gazetesi’nden alınmıştır.