Hayal Gücünüzü Çalıştırın: 10 yıl sonra tansiyonunuzu çorabınız ölçecek

Küpe gibi telefonlar, cebe sığan bilgisayarlar yolda ama ışınlanma bir süre daha imkansız görünüyor. Füturistler Zirvesi’nde konuşan uzmanlara göre gelecek 10 yıl içinde yaşamımızda büyük değişiklikler olacak. Teknolojinin bedeninizin parça haline gelmesine hazır olun!

Tansiyonunuzu ölçen çoraplar, bilgisayarla konuşabilmenizi sağlayan çipler, okuduğunuz yabancı dildeki kitabı kendi dilinize çeviren kontakt lensler… Çok değil, bundan yaklaşık 10-15 yıl sonra hayatımızda cep telefonlarının, bilgisayarların yerini çipler alacak; akıllı araç ve gereçlerle insan yaşamı farklı bir boyuta ulaşacak. Vodafone ana sponsorluğu ve Unilever’in resmi sponsorluğunda geçen hafta gerçekleştirilen, gelecekle ilgili tüm değişikliklerin tartışıldığı Füturistler Zirvesi’ne bu yıl dünyanın takip ettiği iki gelecek yorumcusu katıldı. Birleşmiş Milletler Milenyum Projesi Başkanı, Gelecek Durum Endeksi Proje Direktörü Jerome Glenn ve profesyonel teknolojist Ramez Naam, insanlığı yakın gelecekte etkileyecek tekniklere dikkat çekti, yeniçağın süper insan modelini çizdi.

Evinizin duvarı sizi anlayacak

MMI / Marketing Türkiye ve Fütüristler Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Füturistler Zirvesi’ndeki en önemli konu yakın gelecekte teknolojik aletlerin günlük hayatımızın yanı sıra bedenimizin de bir parçası haline gelmesiydi. Teknolojik cihazların gün geçtikçe daha küçüleceğini belirten Jerome Glenn çevremizde gördüğümüz her şeyin teknik hale geleceğini anlatıyor: “Günlük yaşamda kullandığımız cihazlar önce vücudumuza entegre olacak ardından bir çip halinde bedenimize monte edilecek. Örneğin evinizin duvarında teknolojik aparatlar olacak ve bu duvarlar sizin söylediklerinizi algılayacak. Sabah 10.00’da bir toplantınız varsa sizi o saatten önce uyaracak. Ya da gözünüze takabileceğiniz kontakt lensle bir kitabı okurken dil ayarı yapacaksınız. Okuduğunuz kitap anında istediğiniz dile çevrilecek. Bu sayede insan hayatı daha kolaylaşacak.”

Glenn insanları iki kategoriye ayırıyor: İnsanlığın belli bir noktada bilince ulaştığını savunan mistikler ve insan hayatını teknolojinin yönlendirdiğini savunan teknokratlar. 30 yıl içinde mistik kesimin teknokratların mantığıyla bütünleşeceğini ve bu sayede dünyanın farklı bir yöne gideceğini belirten Glenn “İnsan bilincini araç ve gereçlere aktarabilen bir dünya olacak. Teknoloji biraz daha anlaşılır hale gelecek ve mistiklerin de katılımıyla bilişim savaşları gibi olumsuz etkiler ortadan kalkacak” diyor.

Bütün hayat cebe sığabilir

Füturistler Zirvesi’nde profesyonel teknolojist Ramez Naam’ın gündemi ise uzun vadeli gelecek ve insan devrimini hızlandırmak için teknolojiyi kullanmak üzerineydi. Teknolojinin bizim dışımızda farklı birer beyin haline geldiğini belirten Naam, yakın gelecekte akıllı telefonların çok daha ucuzlayacağına ve tüm dünyaya yayılacağına dikkat çekiyor. Naam beş yıl içinde adeta bir teknoloji devriminin olacağını söylüyor: “Bir televizyonda yaptığınız her şeyi bilgisayarınızda, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyi de televizyonda yapacaksınız. Tüm yaşamınızı ve bilgilerinizi kesinlikle cebimize sığdıracağız. Bilgisayarlar daha çok veri üretecek ve içindeki tüm bilgilere telefonla da ulaşılacak.”

Üç boyutlu baskı yapılabilecek

Jerome Glenn’e göre yakın gelecekte hayatımızda büyük değişiklikler olacak. Bazı teknolojik cihazlar yerini yenilere bırakacak, bazıları şekil değiştirecek, yediğimiz et laboratuarda üretilecek, giysilerin farklı işlevleri olacak. İşte gelecek on yılda insanlığı bekleyen trendler…

-Masaüstü bilgisayarlar ortadan kalkacak. Tabletler dizüstü bilgisayarların yerini alacak.

-Tüm teknolojik cihazlar daha kolay, ucuz ve küçük olacak. Sizinle konuşan, sesinizi tanıyan ve anlayabilen teknolojik ürünler geliştirilecek.

-Cep telefonları biçim olarak hayatımızdan çıkacak ama taktığınız bir kolye, gözlük ya da küpe şeklinde geri dönecek. Bu aksesuarlardan iletişim kurulacak, bu sayede iletişim ihtiyacı daha kolay karşılanacak.

-Işınlanma belki yakın dönemde mümkün olamayacak ama 3D baskı yapan yazıcılar üretilecek. Örneğin bir cep telefonunu üç boyutlu olarak tarayacaksınız ve bir başkasına bu şekilde gönderebileceksiniz. Her şeyiyle aynı olacak sadece gerçek cep telefonu işlevini görmeyecek.

-Tekstilde bilgisayarla kontrol edilen kıyafetler üretilecek. Bu kıyafetlere istenilen komutlar verilecek. Örneğin uçaktayken yeryüzünde neler olduğu kıyafetinize yansıyacak.

-Beslenme konusunda doğal afetler gibi durumlarda tek hap alıp sizi tüm gün tok tutacak bir sistem geliştirilecek. Normal su kaynakları azaldığı için tarım yaparken deniz suyu kullanılacak. Hayvan yetiştirmek pahalı olduğu için artık kendi etimizi hayvanları kesmeden genetik deneylerle üreteceğiz.

-Sağlık sektöründe ise neredeyse bir devrim yaşanacak. Çeşitli kıyafetler sizin sağlığınızı kontrol edecek. Tansiyon ölçen çoraplar üretilecek. Örneğin, siz bir tansiyon hastasısınız ve uçağa binip bir yere gideceksiniz. Ayağınızdaki çorap tansiyonunuzun yüksek olduğunu belirleyecek ve geliştirilen teknolojiyle bunu biletinize aktaracak. Görevliler sizin biletinizde tansiyonunuzun yüksek olduğunu anlayacak ve sizi uyaracak.

* Bu yazı Star Gazetesi’nden alıntıdır.