Türk Çorap Markası, Amerika’ya Yerleşti

ABD açısından bilim başkenti olarak nitelendirilen Boston’da insana “Acaba Türkiye’de miyim?” sorusunu yaşatan manzara, Harvard Üniversitesi’nin bulunduğu kentin en haraketli meydanlarından birinde ortaya çıktı. Penti Şirketi’nin ABD’de gelecekte 30 sayısına ulaşmayı hedeflediği mağazalar zincirindeki ilk halka, Boston’da Türk girişimci Fırat Emiroğlu’nun yatırımı olarak açıldı.

Amerika’nın Doğu yakasındaki en büyük kentlerinden birisi olan Boston’un metropolitan arenasının parçası konumundaki Cambridge’de Harvard Üniversitesi’ne birkaç adım uzaklıkta bir Türkiye markası herkesi selamlamaya başladı. Boston kent merkezi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi ciddi öğrenci potansiyeline sahip bir başka bilim merkezine birkaç metro istasyonu mesafesindeki Penti mağazası, ürünler üzerinde dolar etiketi bulunması dışında Türkiye’deki Penti mağazası görünümde.

Türk öğrenciler sevindi

Penti mağazasını açalı henüz 6 hafta olduğu için cirosu konusunda konuşmak için erken olduğunu belirten Emiroğlu, “Ancak Penti kalitesiyle devamlı müşterilerimiz olacağına eminim. Sami (Kariyo) Bey de ilk mağazasının Boston’da açılmasından memnuniyet duyuyor ve devamını hedefliyor. Boston’daki mağazamızın iyi örnek olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Boston’un diğer Türk markaları için de doğru bir adres olacağını vurgulayan Emiroğlu, kentin potansiyeline dikkat çekti.

Bu çerçevede, Boston’da Penti mağazası açılalı 6 hafta olmasına rağmen başta Harvard Üniversitesi sakinleri olmak üzere Amerikalılardan oldukça ilgi görüyor. Mağazayı en çok ziyaret edenler ise vitrindeki Penti ibaresini görünce içeri giren Türk öğrenciler oluyor. Fırat Emiroğlu’na genellikle ilk soru Türkçe olarak “Türk müsünüz?” olup sohbet başladıktan sonra öğrenciler yabancı arkadaşlarına burayı tavsiye edeceklerini belirterek, mağazadan ayrılıyor.

ABD’deki Türk varlığı kendini Boston’da artık öğrenci ve akademisyen ağırlığı dışında da göstermiş görünüyor.

* Bu yazı TurkishNY’den alıntıdır.